اخبار صرافی ها

مشاهدات میدانی صبح امروز، حاکی از شکل‌گرفتن صف‌های طولانی مردم جلوی صرافی‌ها است. تا حوالی ساعت ۱۲ امروز مقابل هر کدام از صرافی‌های بانکی و برخی صرافی‌های دیگر، صف‌های طولانی ۲۰۰ الی ۳۰۰ نفره در میدان فردوسی و برخی نقاط دیگر شکل گرفت.

این روزها قیمت ارز بالا رفته است. به نظر می‌رسد بانک مرکزی نتوانسته است کنترل مؤثری در بازار داشته باشد؟
برای پاسخ به این پرسش نظر شما را به سخنان معاون ارزی صرافی بانک پاسارگاد جلب می کنیم ؛

شما شرایط موجود را ملاحظه کنید قیمت نفت به پایین‌ترین سطح خود در 7، 8 سال گذشته رسیده است. تنش‌ها در منطقه افزایش یافته است؛ این وضعیت رفتارهای هیجانی را تشدید می‌کند و بر بازار اثر منفی می‌گذارد. علی‌رغم آن بازار و آثار نامطلوب عوامل منفی کنترل شده است. توجه داشته باشیم که در سال 1391، قیمت دلار به 3900 تومان هم رسید، در حالی که قیمت هر بشکه نفت بالای صد دلار بود. این تنش‌های سیاسی هم در منطقه نبود. مضافاً نرخ برابری دلار در برابر سایر ارزها به ویژه یورو در حضیض بود در آن زمان هر یورو برابر با 1.30 تا 1.35 دلار بود، در حالی که حالا دلار در برابر همه ارزها تقویت شده است. در مقابل یورو نزدیک 30 درصد تقویت شده است. آن زمان دامنه نوسانات خیلی وسیع بود حالا این دامنه کوچکتر شده است. بلی نرخ به 3700 تومان نزدیک شد اما آنچه که در عمل اتفاق می‌افتد سامانه سنا نشان می‌دهد .
سامانه سنا برای شفافیت بازار هر یک ساعت یک بار میانگین موزون نرخ‌های خرید و نرخ‌های فروش را هر کدام به طور جداگانه محاسبه و گزارش می‌کند و از طریق پایگاه اینترنتی sanarate در اختیار عموم قرار داده می‌شود. اگر بخواهیم تحولات نرخ ارز را دنبال کنیم و تحلیل کنیم باید به این پایگاه مراجعه کنیم که جامعیت دارد و آنچه را اتفاق افتاده منعکس می‌کند. انجام یک یا چند معامله کوچک در مقیاس 3700 تومان و یا معاملات فردایی چند دلال نمی‌تواند منعکس‌کننده نرخ ارز باشد.
آنچه در این بازار و شرایط خاص مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد پرهیز از التهاب‌آفرینی و ایجاد هیجان کاذب در بازار است، که برخی‌ها در ایجاد التهاب در جستجوی منافع شخصی هستند. بازار ارز ما نیاز به آرامش دارد و قطعاً‌ آثار هیجانی، بلندمدت نمی‌تواند باشند و به محض فروکش کردن هیجانات مذکور و عوامل غیر بنیادین، به حالت طبیعی خود برخواهد گشت. این روزها مواجه با اجرا شدن برجام و اخبار مربوط به آن است. فکر می‌کنم در شرایط بعد از اجرای برجام، وضعیت کاملاً متفاوت خواهد بود.

https://static1.donya-e-eqtesad.com/thumbnail/YkbGd51DHKMc/vXJwwA1o8rIoZ7wrPHPV-QYqssTF6UH1BwhMCHO9O4SdbVkfXsgGzrd8t4zyrU37lBH-hXHgenSPkchyUb3fFQ8Bvzddp2ShWanv0XkFS-S7bpym50cJMg,,/%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9+%D9%88+%D8%A8%DB%8C%D9%85%D9%87.jpg

اما نقش صرافی ها در اقتصاد کشور چیست ؟

انواع بازارهای ارز خارجی
بازارهای ارز خارجی به صاحبان کسب و کار برای خرید ارز در کشور دیگر اجازه می دهند ، به طوری که می توانند در آن کشور تجارت کنند. بازار FX که بازار فارکس نیز نامیده می شود، یک شبکه جهانی معامله گران ارز است که برای انجام این معاملات در سراسر ساعت کار، نرخ ارز را برای ارزهای جهانی هدایت می کند.

بازار نقطه
این سریعترین معاملات مربوط به ارز در بازارهای خارجی است. این معاملات شامل پرداخت فوری در نرخ ارز فعلی است که همچنین نرخ نقطه نیز نامیده می شود. بازار نقدی یک سوم کل اوراق بهادار را تشکیل می دهد و معاملات معمولا در عرض دو روز از قرارداد انجام می شود.
بازار آتی
همانطور که از نامش بر می آید، این معاملات شامل پرداخت آینده و تحویل در آینده با نرخ مبادله توافق شده می باشد.
بازار به جلو
این معاملات مشابه بازار Futures است به جز یک تفاوت مهم – شرایط بین دو طرف قابل مذاکره است. به این ترتیب، می تواند مورد مذاکره و متناسب با نیازهای شرکت کنندگان قرار گیرد. در بسیاری از موارد، این نوع از بازار شامل یک مبادله ارز می شود، که در آن دو واحد مبادله ارز را برای مدت زمان مورد توافق مبادله میکنند.
صرافی ها به دلیل مشکلات زیاد در بازار ارز مانند مشکلات و تهدید های سیاسی ، اقتصادی ، کمبود عرضه ارز و وابستگی بیشتر کشور به واردات محصولات خارجی روزهای سختی را سپری می کنند.
تقریبا پنج نوع دارایی وجود دارد که روزانه از بازارهای ارز خارجی استفاده می کنند. بانک های تجاری رهبران این بازار بوده و منبع اصلی معاملات ارز هستند. بانک های مرکزی بازیکنان رسمی در این بازار هستند و هر کشور دارای یک بانک مرکزی برای مدیریت عرضه و تقاضا است که در این میان باید بانک ها به روز بوده و نرخ ارز را در هر لحظه به صرافی ها اعلام کنند.
بعد از بانک مرکزی که عهده دار تعادل سیاست های عرضه و تقاضای ارز می باشد، صرافی ها نقش زیادی در اقتصاد کشور دارد با وجود این اوصاف به نقش صرافی ها در اقتصاد کشور پی خواهید برد.

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *